Qytetar Nderi I Elbasanit

Në video mund të shihni se si ai, në mitingun prezantues në qarkun. Në këtë natë të veçantë, tenorit ju dorëzua edhe çmimi “Qytetar Nderi” dhënë nga Këshilli Bashkiak i Elbasanit. Mirë se vini! Hyni në llogarinë tuaj. Disa vite më parë Bashkia e Kamzës e ka shpallur kryetarin e AAK, “Qytetar Nderi”. Këtë pyetje e shtroj sidomos për ty, qytetar evrope, inxhinjer ndërtimi e biznesmen i sukseseshëm, me biznes, pasuri e katandi në mes të Tiranës. Pasi mbaroi Shkollën Normale të Elbasanit, vazhdoi studimet në Fakultetin e Letrave në Lion, Francë, ku u diplomua për pedagogji dhe psikologji. Fitues i shumë çmimeve letrare, “Qytetar Nderi” i Beratit, mbajtës i “Cmimit te Republikës”, “Urdherit Naim Frashëri” dhe titullit “Mjeshtër i Madh”, Bedri Deja është vlerësuar gjithashtu nga Qendra Ndërkombëtare e Biografive në Kembrixh, duke zënë vend në Vëllimin e XVI të biografive si autor i shquar i. Flamuri kombëtar shqiptar është larguar sot nga një sallë në Rektoratin e Universitetit të Prishtinës. Por edhe kampi blu ka pashallarët e vet. STILIAN NOSI, Doktorr Nosi i Elbasanit dhe gjithe Shqiperise! Nga Armida Plangarica Dr. Besnik Godo dhe z. Të shtunën, në 22 dhjetor 2018, në një ceremoni të zhvilluar në Bibliotekën “Qemal Baholli” të Elbasanit, Këshilli i Qarkut të këtij qyteti nderoi me titullin “Qytetar nderi” shkrimtarin, studiuesin, përkthyesin e poetin Nasho Jorgaqi. Sadiku që të mblidhet Këshilli Bashkiak në Elbasan, e të vendosë t'i akordojë titullin e lartë, me. Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Mars 2018 “Journal de Salonique” ka botuar, të enjten e 9 shtatorit 1909, në ballinë, letrën e Mit’hat Frashërit, Nënkryetar i Kongresit gjuhësor shqiptar të Elbasanit, përmbajtjen e të cilës, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : Gjatë mëngjesit të sotëm morëm. Veprimi i atyre që e ftuan Berishën dhe shpallën “Qytetar Nderi” ishte më shumë se sa fyes dhe përçmues edhe për vetë qytetarët e Kosovës, e jo vetëm të Shqipërisë. Gjatë vizitës në Tiranë për të diskutuar mbi politikat monetare, shefi i ri i misionit të Fondit ka komentuar mbi vjedhjen që ndodhi në Bankën e Shqipërisë. 5 orë me makinë, por dy qytetet nuk kanë linja të rregullta autobusi. Te gjithe ARMIQ sipas komunisteve dje, dhe sipas kryedeputetit te Elbasanit Blushi sot. Në vendlindje kreu arsimimin fillor dhe Shkollën Normale, studimet e larta në Universitetet e Zagrebit e të Sofjes dhe kualifikime pasuniversitare në Budapest e Leningrad. “Jam vërtetë i prekur dhe i emocionuar të jem në Shkodër, në adresën e kombit, në adresën e shqiptarisë, në vendin i cili na ka bërë krenarë dhe na ka bërë të mburremi ndër shekuj për atë që jemi, pra që jemi shqiptarë”, tha Haradinaj, duke e falënderuar kryetaren Voltana Ademi dhe të gjithë bashkëpunëtorët e. Si dy vende anëtare të SEETO-s, Observatori i Transportit për Europën Juglindore, kohët e fundit pala shqiptare dhe ajo malazeze kanë rënë dakord për të pasur një staci. Një nder i madh dhe një krenari e jashtëzakonshme të shpallem "Nderi i qarkut të Elbasanit". STILIAN NOSI, Doktorr Nosi i Elbasanit dhe gjithe Shqiperise! Nga Armida Plangarica Dr. Kampionati që humbet identitetin e tij qytetar… Në fund të fundit, një Kampionat Kombëtar futbolli, nuk nënkupton diçka tjetër, përveçse një shfaqje të përjavëshme të së shtunës apo të së dielës, ku njeriu, qytetari, i riu, i vjetri, në thelb familja, e shijon mbi të gjitha duke shkuar në stadium për ta parë ate. 22 vjet më vonë, më 7 qershor të vitit 1978, i jepet titulli më i lartë, "Artist i Popullit". Këshilli Bashkiak më datë 24. I biri i Grigorit dhe Eleonora Nosit, u lind ne Elbasan ne lagjen “Kala” me 15 shkurt 1917. Pas vitit 1990, u nderua si patriot i shquar, në një ceremoni organizuar në vendlindjen e tij, me pjesëmarrjen e veçantë të familjes Nosi, mbesës së tij, Adelina Kosturi (Nosi) dhe birit të saj, Skënder Kosturi. Enver Dollani. 14:14 20/06/2016. Munir Shehu, Rexhep Doda e Ulvi Shehu nderohen me titullin “Qytetar Nderi” nga Këshilli i Qarkut të Dibrës dhe Bashkia e Peshkopisë FAQE 3 RRUGA E ARBËRIT dhe ndërtimi i autostradave në Maqedoninë veriperëndimore dhe lidhshmëria me Kosovën Nga Ing. Armando Sadiku, "Qytetar Nderi" i Elbasanit "E vrava se do të më mbyste" - dëshmia e kriminelit të Këlcyrës; Një muaj pas atakut kardiak të Iker Casillas, bashkëshortja e tij diagnostikohet me sëmundjen e rëndë. Sado të rëndësishme të jenë mësimdhënia dhe të nxënit, edukimi human, qytetar e demokratik është më i rëndësishëm. Kampioni i trefishtë i Evropës në peshën 69 kg, Briken Calja, është vlerësuar sot nga Bashkia Cërrik me titullin "Qytetar Nderi". Është nderuar me. Ka marrë titullin “Qytetar Nderi” zoti Engjëll Dakli me motivacionin “Për kontribute të shquara si Kryetar i Bashkisë Elbasan në vitet 1996-2000 për modernizimin e qeverisjes vendore dhe për projekte për zhvillimin rajonal të Elbasanit. Ajo nuk i është dorëzuar pensionit, ndërsa me përkushtim vijon t'i shërbejë pacientëve të saj. Këshilli i Qarkut me iniciativë të kreut të saj Eugen Isaj, ka vlerësuar me titullin "Nderi i Qarkut" disa figura të shquara të Qarkut të Elbasanit paraditen e djeshme. Mësimet e para Aleks Buda i nisi kur ishte 7 vjeç në shkollën fillore të qytetit të lindjes. Këshilli i Qarkut Shkodër në mbledhjen e tij të ditës së djeshme i akordoi titullin "Nderi i Shkodrës" zotit Ramush Haradinaj. Titulli me motivacionin "Për kontributin e shquar në promovimin e artit dhe kulturës qytetare të Elbasanit, për vlerat e spikatura në teatër dhe kinematografi, si një aktor i përmasave kombëtare" i është është dorëzuar artistit të…. Jemi me ty Ramush, te bindur ne pafajesine tende dhe misionin tend per lirine e Kosoves dhe shqiptarise. Këshilli Bashkiak më datë 24. Kuptohet i ftuar nderi do te jete Kryetar i Bashkimit Shqiptar ne UK dhe Irlande, Zoti L. Image here:Duhet thënë se për grupin, fitues i vendit të parë, "Ergjëria", Bashkia Vlorë akordoi çmimin "Haxhi Dalipi", një figurë e shquar e kulturës popullore, jo vetëm e qytetit të Vlorës (e ka shpallur "Qytetar Nderi" i Vlorës) por në gjithë vendin. 22 vjet më vonë, më 7 qershor të vitit 1978, i jepet titulli më i lartë, "Artist i Popullit". Kur rastis të zbulojmë ndihmesën e paraardhësve tanë në ndodhi të rëndësishme kombëtare, vetvetiu krenohemi me ta. po ca jane keta idioter qe thone federata u tregua cinike. Artur AjaziDemir Hyskja, aktori veteran i kinematografisë shqiptare, është dekoruar ditët e fundit të vitit 2012, nga Bashkia e Elbasanit, me titullin "Qytetar Nderi", për vlerat dhe meritat e tij në fushën e artit dhe kulturës. Rama i jep "Unazën" hajdutëve, kompania "Vëllezërit Hysa" nën hetim për rrugën e Elbasanit. Elbasani i jep titullin "Qytetar nderi" për veprimtarinë e tij dhe bashkëpunimin me. Këshilli Bashkiak në Elbasan miratoi propozimin për dhënien e titullit “Qytetar Nderi”, Armando Sadikut. Një vendim i Këshillit Bashkiak të Hasit, për të shpallur "Qytetar Nderi" Gafurr Mazrekun, atentatorin e Azem Hajdarit, ka ndezur një luftë të re politike në Tiranë. Mban titullin “Qytetar Nderi” për shërbim të mirë popullit. Është nderuar me. Subscribe në Ora News këtu http://bit. Doktorr Nosi, do te mbetet ne kujtesen dhe historine e Elbasanit, si njeriu qe humanizmin e qendisi me vepren e tij te larte fisnike. Feçor Shehu (26 March 1926 - 15 September 1983) was a politician of Communist Albania who served as Minister of Internal Affairs and Sigurimi from 1978 to 1982. Më në fund më 7 mars 1914 sovranët sbarkuan në Durrës që ishte i tëri i zbukuruar me flamuj, dhe u përshëndetën nga goditjet e topave të luftanijeve dhe të baterisë së kryeqytetit, të shoqëruar nga dy batalione nderi, një italian dhe një austriak, të pritur nga prefekti i qytetit, nga gjenerali De Weer që komandonte. Konferenca i zhvilloi punimet në dy ditë. Por pjesa më e dobët e këtij kryepolici që u bë edhe "Qytetar Nderi" nga Këshilli Bashkiak i asaj kohe i drejtuar nga socialisti Kozma Biba, ishte një mburojë që i bëhej zullumeve të pafundme të këtij kryepolici, që ka mbushur të gjitha kupat e keqtrajtimeve që u janë bërë biznesmenëve dhe anëtarëve të PD si të. Fazli Haxhiu, pranohet agjent në OZNA, në kohën e luftës së heroit të kombit SHABAN POLUZHËS. Ky çmim ishte qershia mbi tortë pas titullit "Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut" dhënë nga Presidenti i Republikës dhe "Qytetar i Nderit i Cërrikut" nga Bashkia e Cërrikut. Maradona në Napoli arriti në vitin e hershëm 1984 dhe mbeti deri në vitin 1991. -Aeroporti i Ohrit është shumë afër Elbasanit, vetëm 1. Një mbrëmje fantastike në një nga ambientet më të bukura të Elbasanit mbushi me tingujt e muzikës dhe zërin e mrekullueshëm të tenorit Kastriot Tusha muret mijëra vjeçare të kalasë. Kujtojme qe tashme Ramush Haradinaj eshte njeri prej nesh per thjeshtesine qe e karaktarizon por edhe se ai eshte Qytetar Nderi i Kamzez si dhe prej sot nje prej rrugeve mban emrin e tij. Populli i Elbasanit eshte bindur me nje gje te tille, pasi nga 6 deputete socialiste te cilet kane fituar ne kete qytet, askush nuk eshte interesuar te ngreje ndonjehere, qofte dhe per 1 sekonde problemet e ketyre njerezve ne parlament. Në vitin 1956, me rastin e 76-vjetorit të lindjes, Presidiumi i Kuvendit Popullor i asaj kohe e dekoroi me "Urdhrin e Punës së Klasit të Dytë". Kryetarja e bashkisë zonja Luljeta Dollani dhe Prefekti i Qarkut të Elbasanit zoti Maksim Malaj organizuan një takim pune me administratorët e Njësive Administrative, kryetarët e fshatrave, drejtuesit e repartit të zjarrfiksave, të pyjeve, të emergjencave civile, me qëllim rritja e gatishmërisë ndaj situatave të vështira. Isuf Myzyri është shpallur "Qytetar Nderi i Elbasanit". Është një rrugë e gjatë ku Rustem Serica dha kontributin e tij, në rradhë të parë si qytetar i thjeshtë i qytetit të Elbasanit. Visarion Xhuvani është edhe një "Qytetar Nderi" i Elbasanit, i propozuar nga Prefekti i nderuar Dr. Një nder i madh dhe një krenari e jashtëzakonshme të shpallem "Nderi i qarkut të Elbasanit". Me rastin e 100 vjetorit te Paversise se Shqiperise, Elbasani e shpalli Mid'hat Frasherin "Qytetar Nderi"i Elbasanit. Fondi i Lef Nosit në bibliotekën "Qemal Baholli". Looking for Nderi ? PeekYou's people search has 28 people named Nderi and you can find info, photos, links, family members and more. Pak ditë më parë takoi Ramush Haradinajn dhe ish-boksierin Luan Krasniqi. SHOQËRIA SHQIPTARE DHE KULTURA NË MESJETË. Konferencë në 90 vjetorin e lindjes së Martin Camajt Në 90 vjetorin e lindjes së Martin Camajt, Universiteti i Elbasanit, përkatësisht departamentet e Gjuhës dhe të Letërsi-gazetarisë, kanë organizuar një konferencë shkencore, në kujtim të kësaj figure të shquar të mendimit intelektual shqiptar. Frashëri është nderuar me këtë çmim “Për kontributin e çmuar në evidentimin e vlerave historike të qytetit të Tiranës”. Frymë e Sherif Elbasanit. Kolonel Limaj ishte pjese e delegacionit te emergjencave turke per ngritjen e kampit te Edirnesë dhe pritjen e kosovarëve, nga Ankaraja dhe Stambolli nisi me dhjetra maune dhe avione transporti per mbeshtetjen logjistike te kampeve te Elbasanit dhe te Prishtines,nepermjet debateve delevizive ngriti ne kembe shtetin dhe opinionin e gjere turk. Per punën e madhe Hyskja është dekoruar disa herë. Në vitin 2004 titullohet "Qytetar Nderi" i Elbasanit. Duke vlerësuar rëndësinë e kësaj ndeshje ndërkombëtare, si dhe problematikat e evidentuara gjatë zhvillimit të ndeshjeve të futbollit të mëparshme, strukturat e Policisë së Shtetit janë angazhuar maksimalisht, ku është bërë një planifikim i plotë i masave për të garantuar. Një mbrëmje fantastike në një nga ambientet më të bukura të Elbasanit mbushi me tingujt e muzikës dhe zërin e mrekullueshëm të tenorit Kastriot Tusha muret mijëra vjeçare të kalasë. Tërmeti është ndjerë në Tiranë, Prenjas, Librazhd dhe pjesë tjera nga Shqipëria qëndrore. Ky çmim ishte qershia mbi tortë pas titullit "Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut" dhënë nga Presidenti i Republikës dhe "Qytetar i Nderit i Cërrikut" nga Bashkia e Cërrikut. Ai gjithashtu është një mbështetës i vazhdueshëm i nismave për Kosovën e Shqipërinë. Si dy vende anëtare të SEETO-s, Observatori i Transportit për Europën Juglindore, kohët e fundit pala shqiptare dhe ajo malazeze kanë rënë dakord për të pasur një staci. "Qeveria ka marrë vendim që të ndjerit Fadil Vokrri t'i njihet statusi qytetar nderi me merita të veçanta për kontributin që ka dhënë në sport e veçanërisht në futboll dhe natyrisht ta ndajë një pagë mujore. FMN shprehet se skanali i bankës është një incident i rëndë. speciale • E mërkurë 7 nëntor 2012 » 09. Leci mbeti jetim nga babai që 4 vjeç në ato kushte ai bashkë me nënën dhe dy vëllezërit u rrit në shtëpinë e dajës, i cili ishte rrobaqepës e kishte pasion teatrin, bejtet, karnavalet e sportet. Sot, në skenën e festivalit pritet në ngjitet Teatri "Skampa" i Elbasanit, me komedinë "Volpone". E ndonëse ishte një qytetar nderi i Tiranës, e Kryeministri i atëhershëm, Sali Berisha mbati një eulogji prekëse në momentin e vdekjes së tij në moshën 95-vjeçare, shtatë vjet më parë, më duhet të gjej ende se ku ndodhet statuja e tij, çka më bën të besoj se ajo në të vërtetë nuk ekziston. "U ndjeva shumë mirë për respektin që më është bërë nga qyteti i vendlindjes. Ai është i pari qytetar shqiptar nga Filati i Çamërisë që i jepet titulli "Qytetar Nderi" në Elbasan, që i njeh, i respekton dhe i vlerëson kontributet e njerëzve të shquar, pavarësisht se janë apo nuk janë elbasanas me taban. Për çdo shqiptarë që e don popullin që i takon dhe që e don Shqipërinë dhe e quanim nëna Shqipëri, nuk mund të ketë nderim më të madh sa të shpallet qytetar nderi nga Vlora. Me 25 shkurt 1894 celebron Meshen e pare ne kishen e Troshanit- Veprat e shkruara si Lahuta e Malcise, Anzat e Parnasit, Hylli i Drites, Gomari i Babatasit, Mrizi i Zanavet etj, jane me vlera te perjetshme. Të hënën, Bashkia vendosi t’i japë titullin Qytetar Nderi Diego Armando Maradonës, për shkak të ndjenjave miqësore, vlerësimit, mirënjohjes, admirimit dhe dashurisë së qytetit të Napolit ndaj tij, raporton AFP. Botues i 27 librave me poezi dhe 28 librave të Hajkut, Milianov Kallupi nuk kanë lënë jashtë krijimtarisë së tij letërsinë për fëmijë, duke botuar 10 libra për këtë moshë. Rama i jep “Unazën” hajdutëve, kompania “Vëllezërit Hysa” nën hetim për rrugën e Elbasanit. Drejtuesi i Prokurorisë së Elbasanit, Ardjan Nezha nuk ka dhënë dorëheqjen, sipas gazetarit Artan Hoxha, por ai është larguar nga kjo detyrë. Kavaja, Bashkia e qytetit e personalisht kryetari i saj z. Është lindur në Pandelejmon të rrethit të Sarandës, ku kreu studimet e para. 5 orë me makinë, por dy qytetet nuk kanë linja të rregullta autobusi. Shefqet Deliallisi më 2012 me rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë që u miratua menjëherë nga këshilli bashkiak i Elbasanit me motivimin "përfaqësues i Elbasanit në Kongresin e Lushnjes që konsolidoi Shtetin Shqiptar, ish. Skena shqiptare ka humbur një nga gjigantët e saj. Vehbi Agolli lindi në Dibër të Madhe me 12 mars 1867. fjalëkalimi juaj. Nasho Jorgaqi, shkrimtar dhe studiues, doktor i shkencave dhe profesor, lindi në Ballsh, në vitin 1931, në familjen e një juristi. Pikërisht në mbledjen e ditës së djeshme të Këshillit. (22 Prill 1917 – 03 shtator 1975) Ka lindur në Leshnje të krahinës së Skraparit. Fillimisht, nderimi i ka takuar Abdyl Xhaja që mbahet mend dhe për detyrën që ai ka ushtruar si zëvendësministër i Energjetikës, në vitet 1991-1992 ai ka qenë zëvendëskryeministër dhe ministër në qeverinë teknike dhe në vitet 1997-1998 Këshilltar i Unionit të Investitorëve të Huaj në Shqipëri, si dhe “Qytetar Nderi. Elbasani shpall "Qytetar Nderi" Presidentin e Federatës Europiane të Atletikës Sejdini e njohu Hansen me mbështetjen e vazhdueshme që Bashkia e Elbasanit i. Po ashtu trajnerit dhe drejtuesit te klubit sportiv "Elbasan" per nje kontribut te shquar "Nderi i Atletikes" z. Këshilli Bashkiak në Elbasan miratoi propozimin për dhënien e titullit "Qytetar Nderi", Armando Sadikut. Radio ka karakter fetar dhe socialkulturor, që transmeton 24 orë drejtpërdrejt në pjesën më të madhe të territorit të vendit tonë. Një mbrëmje fantastike në një nga ambientet më të bukura të Elbasanit mbushi me tingujt e muzikës dhe zërin e mrekullueshëm të tenorit Kastriot Tusha muret mijëra vjeçare të kalasë. 41 titullit “Qytetar nderi” dita e verës ne Qytetin e elbasanit. Këshilli i Qarkut Shkodër në mbledhjen e tij të ditës së djeshme i akordoi titullin "Nderi i Shkodrës" zotit Ramush Haradinaj. Pas vitit 1990, u nderua si patriot i shquar, në një ceremoni organizuar në vendlindjen e tij, me pjesëmarrjen e veçantë të familjes Nosi, mbesës së tij, Adelina Kosturi (Nosi) dhe birit të saj, Skënder Kosturi. Të enjten, më 27 qershor 2019, në mjediset e Selisë së Sinodit të Shenjtë të Kishës OrthodhokseAutoqefale të Shqipërisë, u zhvillua mbledhja e të gjitha organeve të Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë,President i të cilit është Kryepiskopi Anastas. Qytetaria elbasanase, me të drejtën e vet civile, do të pyeste se si është e mundur që në njëzet e një vjet demokraci, Kryepeshkopi i parë i KOAKSH-it, me origjinë nga Elbasani, nuk është "Qytetar Nderi". Tenori i mirënjohur Kastriot Tusha u vlerësua nga këshilltarët si një figurë që ka ngritur lart, jo vetëm emrin e Elbasanit, por të të gjithë Shqipërisë. Zgjodha rrugë të mesme. Një nga emblemat e teatrit dhe kinematografisë shqiptare, Artisti i Popullit Demir Hyskja merr titullin "Qytetar Nderi i Elbasanit". ELBASAN – Kryetari i Bashkisë se Elbasanit, Qazim Sejdini, në mbledhjen e radhës së Këshillit Bashkiak, i ka propozuar këshilltarëve që sulmuesi i kombëtares shqiptare, elbasanasi Armando Sadiku, i cili shënoi golin e parë të Shqipërisë në Euro2016, të bëhet “Qytetar Nderi”. Të përzgjedhurit janë personalitete, të cilët kanë dhënë një kontribut të çmuar në fushën e diplomacisë, kulturës si dhe në konsoli. Diçka e tillë më ndodhi me stërgjyshin tim, Ruzhdi Alush Saraçin, Kryetarin e Bashkisë së Elbasanit të 25 nëntorit 1912, Qytetar Nderi i vendlindjes së tij (pas vdekjes, 2012). Por edhe për shkak të mbiemrit, Biçakçinjtë njihen si bejlerë të hershëm, por konkretisht gjyshi ka kontribuar mjaft në jetën arsimore të vendit, e për këtë, pak vite më parë është shpallur “Qytetar Nderi”. Bashkia Dibër ka shpallur qytetar nderi kryeministrin Edi Rama. Mid'hat Frashëri kishte simpati të veçantë për Elbasanin. Pasi kreu studimet e larta për letërsi dhe gjuhë shqipe, punoi në Shtëpinë Botuese "Naim Frashëri", në Lidhjen e Shkrimtarëve dhe të Artistëve, në Ministrinë e Kulturës, për disa dekada pedagog dhe shef departamenti. Ishte fëmija i dy intelektulëve, doktorit veteriner që studioi në Paris të Francës në Universitetin Louis Pasteur dhe malazezes nga Peja. Haxhi, Dedë Reshat Bardhi u nderua për ndihmesën e pakursyer, tolerancën dhe harmoninë ndërfetare në qytetin e Elbasanit. Mbledhje e zgjeruar e Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë. rene van der linden nga kËshilli i bashkisË korÇË, si dhe u prezantua libri i dr. Besnik Godo dhe z. Pikërisht në mbledjen e ditës së djeshme të Këshillit. Niko Dhoska dhe Bukuroshe Kokalari, aktori dhe aktorja e parë e teatrit, si dhe skenografi i parë Vaso Lili u nderuan me titullin “Qytetar Nderi” nga bashkia e qytetit. Nga udhëtimi i tij vijnë dhe foto të rralla të Gramshit gati një shekull më parë. Në vitin 1956, me rastin e 76-vjetorit të lindjes, Presidiumi i Kuvendit Popullor e dekoroi me “Urdhrin e Punës së Klasit të Dytë”. Image here:Duhet thënë se për grupin, fitues i vendit të parë, "Ergjëria", Bashkia Vlorë akordoi çmimin "Haxhi Dalipi", një figurë e shquar e kulturës popullore, jo vetëm e qytetit të Vlorës (e ka shpallur "Qytetar Nderi" i Vlorës) por në gjithë vendin. Me 25 Maj 1918,ne fshatin Vodice te krahines se Kolonjes,ne nje familje fshatare me tradita patriotike,lindi Josif Pashko. IDRIZ METI, QYTETAR NDERI I BASHKIVE PUKË DHE LEZHË Nga SHPENDI TOPOLLAJ FAQE 6 Nga Xhemal MEÇI Vili Mazr eku, nipi i Luigj Gurakuqit, mjeku që i dha Elbasanit zemrën e tij në dorë PROFIL FAQE 1 1 Nga Gëzim LOKA FAQE 2 Nga Sotir BUDINA FAQE 5. Agron Stringa do të mbetet në kujtesën qytetare, si mësues, metodist dhe si një emër i dashur e i respektuar i futbollit elbasanas. Kolec (Lec) Shllaku u lind më 3 nëntor 1921 në qytetin e Shkodrës. Tërmeti është ndjerë në Tiranë, Prenjas, Librazhd dhe pjesë tjera nga Shqipëria qëndrore. Kur rastis të zbulojmë ndihmesën e paraardhësve tanë në ndodhi të rëndësishme kombëtare, vetvetiu krenohemi me ta. Nga udhëtimi i tij vijnë dhe foto të rralla të Gramshit gati një shekull më parë. Vëllai i tij, Sherif Sadiku, është gjithashtu një futbollist profesionist që luan për Shkumbin Peqin në Divizionin e Parë Shqiptar. Të takohesh me Lefter Çipën në Himarë, është një privilegj i veçantë. FMN shprehet se skanali i bankës është një incident i rëndë. Emri i Lef Nosit, pas vitit 1990, përkujtohet edhe me një emër rrugë, në qytetin e Elbasanit dhe në një shkollë të mesme në Prizren, Kosovë. Në këtë natë të veçantë, tenorit ju dorëzua edhe çmimi "Qytetar Nderi" dhënë nga Këshilli Bashkiak i Elbasanit. Në vitin 1956, me rastin e 76-vjetorit të lindjes, Presidiumi i Kuvendit Popullor i asaj kohe e dekoroi me "Urdhrin e Punës së Klasit të Dytë". Një mbrëmje fantastike në një nga ambientet më të bukura të Elbasanit mbushi me tingujt e muzikës dhe zërin e mrekullueshëm të tenorit Kastriot Tusha muret mijëra vjeçare të kalasë. Këshilli Bashkiak më datë 24. Në Dragot të Dumresë të Elbasanit, por , ekzaktësisht, kur linda as dita , as data , as viti nuk dihet. Ata kaluan tetë muajt e ardhshëm duke plaçkitur qytetin dhe duke shpërngulur të burgosurit. Nga Ministria e Kulturës dhe e Sporteve, Bashkia e Elbasanit dhe R. Pak ditë më parë takoi Ramush Haradinajn dhe ish-boksierin Luan Krasniqi. Sali Kurti i arsimuar në Universitetin e Tiranës në degën Stomatologji dhe specializuar më pas në profilin Ortopedi (Protezë). Johnson: Pse asnjë hebre në Shqipëri nuk u dorëzua te nazistët? Shumë pak amerikanë kanë dëgjuar për Besën, por Besa është arsyeja që gjatë ditëve të errëta të kontrollit nazist në Shqipëri, asnjë qytetar hebre i Shqipërisë, as ndonjë hebre tjetër refugjat që kërkonte strehim në Shqipëri, nuk është dorëzuar tek nazistët ose është dërguar kampet e. Në intervistën e tij të parë si kryetar i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta ka theksuar se puna e tij në drejtim të këtij institucioni do të bazohet vetëm tek zbatimi i rregullores në menyrë të paanshme dhe jo paragjykuese, duke i dhënë hapësirë të barabartë të gjitha palëve. Gjatë tre ditëve, 20,000 ushtarë vranë deri në 12,000 njerëz. Ky vlersim i personalitetit qytetar e artistik i Isuf Sulovarit ka ekzistuar në bashkëqytetarët elbasanas, ndaj dhe ju dha titulli "Qytetar Nderi i Elbasanit" menjëherë pasi u nda nga jeta, nga qyteti i tij me vendim të Bashkisë, në 2006. Jam nderuar me stimuj moral: Urdhëri "Ylli i Kuq" i klasit III Urdhëri për Shërbime të Shquara Shtetërore e Shoqërore të klasit II Qytetar Nderi i ish-Komunës Suç Qytetar Nderi i ish-Bashkisë Burrel Nderi i Krahinës së Martaneshit Çmimi "Penda Budi" për shkrime historike Çertifikatë Mirënjohjeje nga Bashkimi i. gjasme sikur nuk i donin vlonjatet…po ikni mor sigurimsa. Kryeministri Edi Rama ka refuzuar titullin “Qytetar Nderi” dhënë këtë të martë nga Bashkia Dibër. Në vitin 2004 titullohet "Qytetar Nderi" i Elbasanit. 'Qytetar Nderi' i Elbasanit shpallet, Haxhi Dedë Reshat Bardhi. 22 vjet më vonë, më 7 qershor të vitit 1978, u nderua me titullin “Artist i Popullit”, ndërsa Elbasani, qyteti i tij i lindjes, e ka shpallur “Qytetar Nderi”. I ati, Thoma Papa, i diplomuar në Shkollën Normale të Elbasanit, ishte mësues dhe drejtor shkolle në qytetin e Lushnjes. Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit Armand Duka, është shpallur të enjten "Qytetar Nderi", i qytetit të Gjirokastrës. Në këtë sallë ku pritej që të mbahej një ligjëratë nga Alan Watson nga Richmond CBE i Anglisë me temën "What Brexit means?" flamuri kombëtar hiqet nga radha e flamujve tjerë. Pikërisht për këto vlera të shquara me të cilat studjuesi Ilia S. Allushi nga Ambasada Shqiptare, por ende nuk eshte konfirmuar. Një vlerë e këtyre medreseve ishte edhe ajo se ato mbështeteshin në proçesin e pranimit të nxënësve mbi nevojat që kishin fshatra dhe zona të caktuara për kuadro fetare, kështu p. Ambasadori Arvizu shpallet qytetar nderi i Elbasanit Kryebashkiaku Sejdini: Është një mik i nderuar i qytetit tonë ngjyrime politike, por nëse ekziston shumica atëherë ky titull duhet. Artur AjaziDemir Hyskja, aktori veteran i kinematografisë shqiptare, është dekoruar ditët e fundit të vitit 2012, nga Bashkia e Elbasanit, me titullin "Qytetar Nderi", për vlerat dhe meritat e tij në fushën e artit dhe kulturës. Dje ne mjedisin e bibliotekës së USH"Luigj GURAKUQI" u promovua një libër krejt interesant për nga intensiteti i vlerave të shumëanshme të përmbledhura në monografinë e njërit prej personaliteteve më elitare të Shkodrës dhe shume me gjërë në fillimvitet e para të Shqipërisë së cliruar nga nazifashizmi, siç ishte Prrof. Ky vlersim i personalitetit qytetar e artistik i Isuf Sulovarit ka ekzistuar në bashkëqytetarët elbasanas, ndaj dhe ju dha titulli "Qytetar Nderi i Elbasanit" menjëherë pasi u nda nga jeta, nga qyteti i tij me vendim të Bashkisë, në 2006. Gjatë vizitës në Tiranë për të diskutuar mbi politikat monetare, shefi i ri i misionit të Fondit ka komentuar mbi vjedhjen që ndodhi në Bankën e Shqipërisë. Është ndarë nga jeta në moshën 65-vjeçare kryetari i Lidhjes së Shkrimtarëve të Elbasanit, Milianov Kallupi. "Në emër të qytetarëve të Tiranës, nderojmë Prof. Shpallet qytetar nderi i qytetit të Shkodrës më 26 qershor 1930. Veprimi i atyre që e ftuan Berishën dhe shpallën “Qytetar Nderi” ishte më shumë se sa fyes dhe përçmues edhe për vetë qytetarët e Kosovës, e jo vetëm të Shqipërisë. Ky çmim ishte qershia mbi tortë pas titullit "Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut" dhënë nga Presidenti i Republikës dhe "Qytetar i Nderit i Cërrikut" nga Bashkia e Cërrikut. Këshilli i Qarkut Shkodër në mbledhjen e tij të ditës së djeshme i akordoi titullin "Nderi i Shkodrës" zotit Ramush Haradinaj. po ca jane keta idioter qe thone federata u tregua cinike. Armando Sadiku, “Qytetar Nderi” i Elbasanit “E vrava se do të më mbyste” – dëshmia e kriminelit të Këlcyrës; Një muaj pas atakut kardiak të Iker Casillas, bashkëshortja e tij diagnostikohet me sëmundjen e rëndë. 2014 FoxyLady News pb. Frymë e Sherif Elbasanit. I biri i Grigorit dhe Eleonora Nosit, u lind ne Elbasan ne lagjen "Kala" me 15 shkurt 1917. SHEFKI ALITI Faqe 5 REFERAT NË KUVENDIN TEKNIKO-SHKENCOR PËR “RRUGËN E. Drejtuesi i Prokurorisë së Elbasanit, Ardjan Nezha nuk ka dhënë dorëheqjen, sipas gazetarit Artan Hoxha, por ai është larguar nga kjo detyrë. Një rrugë në Elbasan mban emrin Lef Nosi. Pak ditë më parë takoi Ramush Haradinajn dhe ish-boksierin Luan Krasniqi. Prej 48 vitesh, që sa doli nga bankat e shkollës, ajo shërben si infermiere në kirurgjinë e Elbasanit. RELATED ARTICLES MORE FROM AUTHOR. Emri i Lef Nosit, pas vitit 1990, përkujtohet edhe me një emër rrugë, në qytetin e Elbasanit dhe në një shkollë të mesme në Prizren, Kosovë. Por as Tropoja s’e harroi asnjëherë atë. Një rrugë në Elbasan mban emrin Lef Nosi. Nasho Jorgaqi, në fjalën e tij i cili falënderoi organizatorët dhe autoritet shtetërore të Elbasanit për nderimin e lartë që iu bë. Ky çmim ishte qershia mbi tortë pas titullit "Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut" dhënë nga Presidenti i Republikës dhe "Qytetar i Nderit i Cërrikut" nga Bashkia e Cërrikut. SHEFKI ALITI Faqe 5 REFERAT NË KUVENDIN TEKNIKO-SHKENCOR PËR “RRUGËN E. Our man in Tirana: Qytetar nderi Ndoshta jo te gjithe e dine: se shpejti, Alwin - Our man in Tirana, do largohet nga Tirana dhe Shqiperia, e ndoshta do behet njeriu i dikujt tjeter. Kuptohet i ftuar nderi do te jete Kryetar i Bashkimit Shqiptar ne UK dhe Irlande, Zoti L. Është lindur në Pandelejmon të rrethit të Sarandës, ku kreu studimet e para. Një vendim i Këshillit Bashkiak të Hasit, për të shpallur "Qytetar Nderi" Gafurr Mazrekun, atentatorin e Azem Hajdarit, ka ndezur një luftë të re politike në Tiranë. Veprimi i atyre që e ftuan Berishën dhe shpallën “Qytetar Nderi” ishte më shumë se sa fyes dhe përçmues edhe për vetë qytetarët e Kosovës, e jo vetëm të Shqipërisë. Arzie Sadiku për 48 vite me radhë u shërbeu pacientëve të saj dhe nuk ka familje në Elbasan që të mos ketë ndjerë praninë dhe kontributin e saj. Armando Sadiku merr "Qytetar Nderi i Elbasanit"/ Çmimi do i niset në Zvicër pasi të dizifektohet. Elvis Rroshi, kane konkretizuar nepermjet nje aktiviteti te bukur e shume mbreselenes, dhenien e titullit "Mirenjohje e Qytetit te Kavajes" per ish-futbollistin e Beses, Partizanit, Tiranes, Luftetarit dhe Kombetares se Shqiperise Altin Rrica, aksidentuar 13 vite me pare. Bashkia e Tiranës i ka dorëzuar titullin “Qytetar Nderi”, prof. Në vitin 2009 ai u shpall “Qytetar Nderi” i Tropojës. "NDERI I QARKUT TË ELBASANIT. Shehu was born in Mallakaster District, nephew of long-time communist leader Mehmet Shehu. 22 vjet më vonë, më 7 qershor të vitit 1978, u nderua me titullin “Artist i Popullit”, ndërsa Elbasani, qyteti i tij i lindjes, e ka shpallur “Qytetar Nderi”. STILIAN NOSI, doktorr Nosi i Elbasanit dhe gjithe. Deklarata e Bashkisë Kamëz Ramush Haradinaj me dorëheqjen e djeshme tregoi të qenit një shtetar i vërtet pasi që është një patriot dhe atdhetar këtë e ka treguar çdo ditë të jetës së tij. Poeti, gazetari e botuesi Milianov Kallupi u nda nga jeta pas një sëmundjeje të rëndë, bën të ditur TCh. Institucione të mirënjohura shqiptare dhe ndërkombëtare kanë vlerësuar vazhdimisht Avni Ponarin me titujt: Qytetar Nderi i Durrësit Qytetar Nderi i Elbasanit Personaliteti i Vitit (Gazeta Telegraf) Biznesmeni i Vitit (Gazeta Koha Jonë) Njeriu i Vitit International Who’s Who American Biographical Institute Profili Ndërkombëtar i Drejtuesve më të Mirë Lideri i Vitit. Mbas vdekjes, Bashkia e nderoi sërish me titullin e lartë, “Qytetar Nderi” i qytetit të Patosit. Kastriot Tusha nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Elbasanit TIRANË, 21 qershor/ATSH/- Një mbrëmje fantastike në një nga ambientet më të bukura të Elbasanit mbushi me tingujt e muzikës dhe zërin e mrekullueshëm të tenorit Kastriot Tusha muret mijëravjeçarë të kalasë. Qindra e mijra njerëz, të mëdhenj e të vegjël, nga Patosi, Fieri, Kuçova, Tirana e deri nga Mirdita e largët, kalonin me nderim përpara trupit të tij duke i dhënë lamtumirën e fundit. Po ca luli luli, luli eshte nje person i lancuar nga saliu, ku kishte inagurime conte lulin ti priste shiritin dhe kaq, punoi 4 vjet gjith qeveria per lulin, vetem qe te rriste pak popullaritetin per zgjedhjet lokale e prap me gjith ato qe bere, duke futur dhe hysni millosha e duke marre dhe LSI nuk arriti te fitonte, beri cberi dhe i vodhi, luli nuk meriton asgje e jo me qytetar nderi, eshte. Vizitoni www. Ky vlersim i personalitetit qytetar e artistik i Isuf Sulovarit ka ekzistuar në bashkëqytetarët elbasanas, ndaj dhe ju dha titulli “Qytetar Nderi i Elbasanit” menjëherë pasi u nda nga jeta, nga qyteti i tij me vendim të Bashkisë, në 2006. Next article Sejdini shpall Haxhi Dede Reshat Bardhi, "Qytetar Nderi" i Elbasanit. Këshilli i Qarkut Shkodër në mbledhjen e tij të ditës së djeshme i akordoi titullin “Nderi i Shkodrës” zotit Ramush Haradinaj. Njëri prej të plagosurve ditën e sotme në zonën e Selitës në kryeqytet, nuk është një emër i panjohur për policinë. Ky transaksion milionësh, megjithatë ka kaluar sikur ligji të mos ekzistonte apo neni i tij të mos ishte në fuqi. Është një rrugë e gjatë ku Rustem Serica dha kontributin e tij, në rradhë të parë si qytetar i thjeshtë i qytetit të Elbasanit. Këshilli Bashkiak më datë 24. ly/1s5j7UTArmando Sadiku shpallet ?Qytetar Nderi? i Elbasanit. Nasho Jorgaqi, shkrimtar dhe studiues, doktor i shkencave dhe profesor, lindi në Ballsh, në vitin 1931, në familjen e një juristi. Me 13 vota pro dhe 1 abstenim, këshilltarët e majtë në Bashkinë e Hasit shpallën ?Qytetar Nderi? Gafurr Mazrekun, i cili në 18 Shtator të vitit 1997 plagosi me armë në parlament deputetin demokrat, Azem Hajdari. Këshilli i Qarkut me iniciativë të kreut të saj Eugen Isaj, ka vlerësuar me titullin "Nderi i Qarkut" disa figura të shquara të Qarkut të Elbasanit paraditen e djeshme. Emri i Lef Nosit, pas vitit 1990, përkujtohet edhe me një emër rrugë, në qytetin e Elbasanit dhe në një shkollë të mesme në Prizren, Kosovë. I pa harruar qoftë kujtimi i tyre! Kryesia e shoqatës, duke vlerësuar kontributet e rëndësishme të shokëve të pa harruar, që përmendëm më lartë, ka vendosur që t’ju dorëzojë familjarëve të tyre, dëshmi dhe tituj nderi, të cilat në të njëjtën kohë, do të shërbejnë edhe si vlera historike për shoqatën tonë. Armando Sadiku merr "Qytetar Nderi i Elbasanit"/ Çmimi do i niset në Zvicër pasi të dizifektohet. Të rejat e fundit mbi Sinodin e Shenjtë dhe të Madh ; Historia dhe informacione mbi Sinodin e Shenjtë dhe të Madh ; Delegacioni i Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë për Sinodin e Shenjtë dhe të Madh. Biznesmeni i njohur në mbarë trevat shqiptare, Avni Ponari është nderuar me titullin "Qytetar Nderi" nga bashkia Tropojë, vendlindja e tij. Arzie Sadiku për 48 vite me radhë u shërbeu pacientëve të saj dhe nuk ka familje në Elbasan që të mos ketë ndjerë praninë dhe kontributin e saj. Sot do të mbrëmje do të mbahet një festë e madhe në sheshin qendror të qytetit, për të festuar këtë ngjarje. I jepet titulli "Nderi i Atletikes" si kampion dhe rekordmen nderkombetar nder vite dy atleteve te mirenjohur te elbasanit , z. Zhvillohet Konferenca Ndërkombëtare " Plurilingualizimi në arsimin e lartë" Departamenti i Gjuhëve angleze dhe gjermane, pranë Fakultetit të Shkencave Humane, në Universitetin e Elbasanit ka zhvilluar konferencën ndërkombëtare "Plurilingualizmi në Arsimin e lartë", me pjesmarrjen e studiuesve shkencore nga brenda dhe jashtë vendit. Niko Dhoska dhe Bukuroshe Kokalari, aktori dhe aktorja e parë e teatrit, si dhe skenografi i parë Vaso Lili u nderuan me titullin “Qytetar Nderi” nga bashkia e qytetit. Në vitin 2004 titullohet “Qytetar Nderi” i Elbasanit. Një konflikt me armë ndodhi paraditen e sotme në zonën e Selitës, ky dy persona mbetën të plagosur. Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, pesë ditë para dorëzimit të detyrës, nderoi pjesëtarët e familjes Qiriazi, motrat Sevasti dhe Parashqevi, Gjergji Qiriazin dhe Kristo Dakon, me titullin e lartë Nderi Kombit, në vlerësim të përpjekjeve titanike që ata kanë bërë për gjuhën shqipe, për Pavarësisë e Shqipërisë, për ruajtjen e kufijve të mëmëdheut nga rreziku i. Gjatë tre ditëve, 20,000 ushtarë vranë deri në 12,000 njerëz. Në vitin 2009 ai u shpall “Qytetar Nderi” i Tropojës. Kam pritur të më bëjnë së paku "Qytetar Nderi," por me sa duket kjo gjë as u ka shkuar ndermend. Kur ishte ende teper i mitur mbeti jetim,sebashku me dy motrat,te cilet u. Zgjodha rrugë të mesme. Ndryshe, qytetin e betejës për arsimin e parë të Mësuesisë, që njihej si “Normalja e Elbasanit”! Nga aty, e kishim edhe Mehmet Gjevorin, mësuesin e parë që shkriu çdo gjë nga vetja për përhapjen e Abetares dhe fillin e nxënjes në gjuhën shqipe (në Kosovë, pas ndarjes së kufirit me Jugosllavët e asaj kohe!), dhe ate, jo. Në librin "Enciklopedia e Elbasanit", evidentohet se Isuf Myzyri është autori i 90 krijimeve poetike e muzikore, por që vetëm 21 prej krijimeve të tij njihen në ditët e sotme. Pas rrëzimit të regjimit komunist, Qemal Karaosmanit iu njohën meritat, vlerat dhe kontributi si një ndër patriotët, firmëtarët dhe kontribuesit në shtetin e parë shqiptar. 00 Këshillim për gratë e vajzat! Ofrojmë mbështetje emocionale! Ju informojmë për ligjin "Masa kundër dhunës në marrëdhëniet familjare". Nasho Jorgaqi, shkrimtar dhe studiues, doktor i shkencave dhe profesor, lindi në Ballsh, në vitin 1931, në familjen e një juristi. Një mbrëmje fantastike në një nga ambientet më të bukura të Elbasanit mbushi me tingujt e muzikës dhe zërin e mrekullueshëm të tenorit Kastriot Tusha muret mijëra vjeçare të kalasë. Në këtë mbrëmje bashkia ndau dhe vlerësimet "Qytetar Nderi" për piktorin Bukurosh Sejdini, pas vdekjes, dhe për futbollistin e kombëtares shqiptare Armando Sadiku. Aktualisht dy djemtë e tij ndodhen prej kohësh në Amerikë. Më 6 maj 1527, një ushtri mercenare marramendëse nga Perandoria Gjermane sulmoi Romën. Motivacioni i shpalljes së Ramës “qytetar nderi” është premtimi për të përfunduar në këtë mandat ndërtimin e Rrugës së Arbrit. komandanti amerikan shpallet qytetar nderi i Istogut. 22 vjet më vonë, më 7 qershor të vitit 1978, i jepet titulli më i lartë, "Artist i Popullit". Engjëll Dakli me motivacionin "Për kontribute të shquara si Kryetar i Bashkisë Elbasan në vitet 1996-2000 për modernizimin e qeverisjes vendore dhe për projekte për zhvillimin rajonal të Elbasanit. Niça "Qytetar Nderi" i Pogradecit Njoftim Nëse jeni duke përjetuar një situatë të dhunës në familje, tani ligji ju ndihmon! Telefono 22 21 40 Nga e hëna në të premte, ora 9. Me propozim të kryetarit të Bashkisë Qazim Sejdini dhe me miratimin e Këshillit Bashkiak, ambasadorit Arvizu iu akordua titulli "Qytetar Nderi" me motivacionin "Pë. po ca jane keta idioter qe thone federata u tregua cinike. Vehbi Agolli lindi në Dibër të Madhe me 12 mars 1867. HAXHI DEDE RESHAT BARDHI, “QYTETAR NDERI” I ELBASANIT Televizioni SKAMPA. Sali Kurti i arsimuar në Universitetin e Tiranës në degën Stomatologji dhe specializuar më pas në profilin Ortopedi (Protezë). Aty nga ora 3 e mëngjesit kur qyteti i Elbasanit ishte në heshtje gjumi, një e kërrcitur e fortë e derës së shtëpisë sonë ngriti nga krevati doktorin atë, njeri që çdo qytetar e thërriste në çdo orë kur kishin në familje ndonjë të sëmure. Në një klimë të tensionuar politike që mbizotëron në Tiranë dhe Prishtinë, dy presidentët shqiptar e kosovar, Bujar Nishani e Hashim Thaçi janë. Nasho Jorgaqi nderohet me titullin "Qytetar Nderi" i qarkut të Elbasanit on: December 25, 2018 Të shtunën, në 22 dhjetor 2018, në një ceremoni të zhvilluar në Bibliotekën "Qemal Baholli" të Elbasanit, Këshilli i Qarkut të këtij qyteti nderoi me titullin "Qytetar nderi" shkrimtarin, st. Do të mbahet mend si njeri i urtë, shembullor, njeri i dhembshur, si një kontributor i madh për zhvillimin dhe përfaqësimin e qytetit të Elbasanit. Kryetar i bashkisë së qytetit të Shkodrës 1928-1930. Kastriot Tusha nderohet me titullin "Qytetar Nderi" i Elbasanit TIRANË, 21 qershor/ATSH/- Një mbrëmje fantastike në një nga ambientet më të bukura të Elbasanit mbushi me tingujt e muzikës dhe zërin e mrekullueshëm të tenorit Kastriot Tusha muret mijëravjeçarë të kalasë. Loading Unsubscribe from Televizioni SKAMPA? Cancel Unsubscribe. Me unanimitet të plotë, të djathtë dhe të majtë, votuan në Këshillin e Qarkut Shkodër për dhënien e titullit "Nderi i Shkodrës" zotit Ramush Haradinaj. TIRANË-Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i ka dorëzuar sot shkrimtarit, veprimtarit dhe akademikut kosovar Adem Demaçit titullin "Qytetar Nderi" si dhe "Çelësin e Qytetit". Por ajo natë ndryshonte nga të tjerat, se ishte mjaft e trishtueshme. MALL ME DRITË. U futa në partinë e Teodor Laços. Të takohesh me Lefter Çipën në Himarë, është një privilegj i veçantë. Fitues i shumë çmimeve letrare, "Qytetar Nderi" i Beratit, mbajtës i "Çmimit të Republikës", "Urdhërit Naim Frashëri" dhe titullit "Mjeshtër i Madh", Bedri Dedja është vlerësuar gjithashtu nga Qendra Ndërkombëtare e Biografive në Kembrixh, duke zënë vend në Vëllimin e XVI të biografive si autor i shquar i shekullit XX. Gjatë karrierës së tij si mjek e si drejtues i shërbimit stomatologjik ka njohur shumë arritje dhe është nderuar me titujt: "Mjeshtër i madh" nga Institucioni më i lartë në vend, pikërisht nga Presidenca e Republikës së Shqipërisë, si dhe me titullin "Qytetar Nderi" nga Bashkia e qytetit të Burrelit. Aty nga ora 3 e mëngjesit kur qyteti i Elbasanit ishte në heshtje gjumi, një e kërrcitur e fortë e derës së shtëpisë sonë ngriti nga krevati doktorin atë, njeri që çdo qytetar e thërriste në çdo orë kur kishin në familje ndonjë të sëmure. Është kjo punë e palodhëshme e tij, që bashkëkohësit e ruajnë në kujtesë Izet Dibrën për rregullsinë e. Shqipëria, sidomos Elbasani është në zonën tone gravitacionale me potencial të madh për Aeroportin e Ohrit. Ndër to, Dropulli e ka shpallur Nasho Jorgaqin "Qytetar Nderi", shteti i Malit të Zi e ka shpallur atë "Nderi i Orës së Maleve". Bashkia i ka dhënë titullin 'Qytetar Nderi', sepse ai e meritonte me punën, veprën, krijimtarinë, qytetarinë e tij. Ka marrë titullin "Qytetar Nderi" zoti Engjëll Dakli me motivacionin "Për kontribute të shquara si Kryetar i Bashkisë Elbasan në vitet 1996-2000 për modernizimin e qeverisjes vendore dhe për projekte për zhvillimin rajonal të Elbasanit. Kur rastis të zbulojmë ndihmesën e paraardhësve tanë në ndodhi të rëndësishme kombëtare, vetvetiu krenohemi me ta. Kryeministri Edi Rama ka refuzuar titullin "Qytetar Nderi" dhënë këtë të martë nga Bashkia Dibër. Sot, në skenën e festivalit pritet në ngjitet Teatri “Skampa” i Elbasanit, me komedinë “Volpone”. Kolonel Limaj ishte pjese e delegacionit te emergjencave turke per ngritjen e kampit te Edirnesë dhe pritjen e kosovarëve, nga Ankaraja dhe Stambolli nisi me dhjetra maune dhe avione transporti per mbeshtetjen logjistike te kampeve te Elbasanit dhe te Prishtines,nepermjet debateve delevizive ngriti ne kembe shtetin dhe opinionin e gjere turk. Kim Kardashian nuk është e. U nda nga jeta me 15 Nentor 1984, ne momentin qe i ofronte sherbimet mjeksore nje pacienti te tij. "NDERI I QARKUT TË ELBASANIT Një nder i madh dhe një krenari e jashtëzakonshme të shpallem "Nderi i qarkut të Elbasanit". Gjatë tre ditëve, 20,000 ushtarë vranë deri në 12,000 njerëz. Loni Papa u lind në Bubullimë të rrethit të Lushnjës më 28 mars 1932, në një familje intelektuale. Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit Armand Duka, është shpallur të enjten "Qytetar Nderi", i qytetit të Gjirokastrës. Një vendim i Këshillit Bashkiak të Hasit, për të shpallur "Qytetar Nderi" Gafurr Mazrekun, atentatorin e Azem Hajdarit, ka ndezur një luftë të re politike në Tiranë. I kam falur Kolonjës disa xhevahire letrare, kam derdhur aty ndjenjat dhe mendimet e mia, sepse ishte vendi ku u rrita, vendi që më mëkoi me poezi e dashuri. Ai ka marrë pjesë në 24 filma të Kinostudios “Shqipëria e Re”. Edhe pse ishte një fjalim jo më shumë se dy minuta për të prezantuar veten përpara qytetarëve të Elbasanit, në krah të Lulzim Bashës, kandidati i dytë në këtë qark, Endri Hasa, nuk ka mundur të artikulohet vetë. "NDERI I QARKUT TË ELBASANIT. Allushi nga Ambasada Shqiptare, por ende nuk eshte konfirmuar. Ambasadorit amerikan Aleksander Arvizu iu dorëzua titulli “Qytetar Nderi” i Elbasanit. MALL ME DRITË. Ai sot fillimisht ka marrë titullin qytetar nderi i Elbasanit, ndërsa më pas ka vizituar liderin shpirtëror të Kombëtares shqiptare, Ahmet Kalaja. Për kontributet e tij, Kadri Morinaj është dekoruar nga Presidenti i Shqipërisë me urdhërin “Naim Frashëri” dhe është “Qytetar Nderi” në disa nga qytetet e Shqipërisë dhe diasporës. Bashkia i ka dhënë titullin 'Qytetar Nderi', sepse ai e meritonte me punën, veprën, krijimtarinë, qytetarinë e tij. Ai u vlerësua edhe për ngritjen e objekteve të kultit dhe vlerave bektashiane në qarkun e Elbasanit. Gjatë ceremonisë së ako rdimit të titullit "Qytetar Nderi" nga Komuna e Arrasit e Dibrës, në Muzeun Historik Kombëtar me datën 26 maj 2008, Historiani Kristo Frashëri ju përgjigj edhe një pyetjeje të bërë për Gollobordën. HAXHI DEDE RESHAT BARDHI, "QYTETAR NDERI" I ELBASANIT Televizioni SKAMPA. Ndërkohë bashkia e qytetit të Peqinit u ka dhënë titullin “Qytetar Nderi” të gjithë firmëtarëve të Pavarësisë së Peqinit duke vlerësuar në veçanti patriotin Adem Efendi Gjinishi. Jemi me ty Ramush, te bindur ne pafajesine tende dhe misionin tend per lirine e Kosoves dhe shqiptarise. Këshilli Bashkiak i Elbasanit i dha titullin “Qytetare Nderi” infermieres Arzie Sadiku “Për kontributin e dhënë në fushën e infermierisë”. Elbasani i jep titullin "Qytetar nderi" për veprimtarinë e tij dhe bashkëpunimin me. FMN shprehet se skanali i bankës është një incident i rëndë. Kuptohet i ftuar nderi do te jete Kryetar i Bashkimit Shqiptar ne UK dhe Irlande, Zoti L. Fillimisht, nderimi i ka takuar Abdyl Xhaja që mbahet mend dhe për detyrën që ai ka ushtruar si zëvendësministër i Energjetikës, në vitet 1991-1992 ai ka qenë zëvendëskryeministër dhe ministër në qeverinë teknike dhe në vitet 1997-1998 Këshilltar i Unionit të Investitorëve të Huaj në Shqipëri, si dhe "Qytetar Nderi. Kryepiskopi i Tiranës, Durrësit, Elbasanit dhe i Gjithë Vëllezër himarjotë na falni-nje reagim tjeter. Demir Hyskja ka dhënë një kontribut të madh në kinematografi. Kryetari i bashkisë se Elbasanit, Qazim Sejdini, në mbledhjen e radhës së Këshillit Bashkiak, i ka propozuar këshilltarëve që sulmuesi i kombëtares shqiptare, elbasanasi Armando Sadiku, i cili shënoi golin e parë të Shqipërisë në Euro të bëhet "Qytetar Nderi". Flamuri kombëtar shqiptar është larguar sot nga një sallë në Rektoratin e Universitetit të Prishtinës. Por ajo natë ndryshonte nga të tjerat, se ishte mjaft e trishtueshme. Ndërkohë bashkia e qytetit të Peqinit u ka dhënë titullin “Qytetar Nderi” të gjithë firmëtarëve të Pavarësisë së Peqinit duke vlerësuar në veçanti patriotin Adem Efendi Gjinishi. Dritan Hoxha, "Qytetar Nderi" i Vlorës 27 Nëntor 2012 Gazeta Shqip Vlerësimi ka ardhur me propozim të kryebashkiakut Shpëtim Gjika Këshilli Bashkiak i Vlorës, me propozim të kryebashkiakut Shpëtim Gjika, nderoi me titullin "Qytetar Nderi" i qytetit të Vlorës, Presidentin e ndjerë të "Top Medias", Dritan Hoxha. Elvis Rroshi, kane konkretizuar nepermjet nje aktiviteti te bukur e shume mbreselenes, dhenien e titullit “Mirenjohje e Qytetit te Kavajes” per ish-futbollistin e Beses, Partizanit, Tiranes, Luftetarit dhe Kombetares se Shqiperise Altin Rrica, aksidentuar 13 vite me pare. Ky është portali juaj! Pjesë e misionit tonë është informimi juaj në çdo moment për ngjarjet lokale, nga vendi, rajoni dhe bota. Dakli falenderoi Bashkinë Elbasanit duke premtuar se do të vazhdojë të jetë një. Drejtuesi i Prokurorisë së Elbasanit, Ardjan Nezha nuk ka dhënë dorëheqjen, sipas gazetarit Artan Hoxha, por ai është larguar nga kjo detyrë. Sami Repishti "Nderi i Qytetit të Shkodres": "Asgjë nuk kam harruar, por shumë kam mësuar: Shqipëria, sot jeton në pellgun e padrejtësisë" "Më akuzojnë, se kam thënë, që komunistët i hanin fëmijët, por po t'a lexoni: "Libri i Zi i Komunizmit", do të zbuloni, se në Kinën e Maos, ata nuk i hanin fëmijët, por i zienin, për t'i përdorur si pleh për. Këtë pyetje e shtroj sidomos për ty, qytetar evrope, inxhinjer ndërtimi e biznesmen i sukseseshëm, me biznes, pasuri e katandi në mes të Tiranës. STILIAN NOSI, Doktorr Nosi i Elbasanit dhe gjithe Shqiperise! Nga Armida Plangarica Dr. Projektet e ndryshme nder vite (« Forumi Qytetar », « Lufta kunder korrupsionit si pjese e edukimit qytetar », « Te nxisim shpirtin e sipermarjes tek te rinjte ») kane kontribuar ne pershtatjen e nxenesve me realitetin e sipermarrjes dhe ndermarrjes se projekteve. Mësimet e para Aleks Buda i nisi kur ishte 7 vjeç në shkollën fillore të qytetit të lindjes.